اختتامیه نمایشگاه تخصصی گفتمان علمی انقلاب اسلامی | قم 97/11/18

به برکت چهار دهه پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات بسیار متفاوت و گوناگونی در حوزه‌ی علمیه اتفاق افتاد. حوزه ی امروز ما در جهات متعددی، متفاوت از حوزه ی قبل از انقلاب است. ممکن است از منظرهای مختلف برخی از این تحولات و تغییرات از نظر بعضی مثبت و از نظر برخی دیگر منفی باشد؛ زیرا قضاوت و داوری راجع به اتفاقاتی که در حوزه اتفاق افتاده است، یکسان نیست و منظرها و معیارهای قضاوت و داوری مختلف است. اما برخی از اتفاقاتی که در حوزه افتاده است، به اذعان همه اتفاق مثبتی است و یکی از آنها، مسئله ی فراروی حوزه های علمیه از صرف پرداختن به شاخه های علوم اسلامی است.

دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علیمه قم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی، یک وظیفه مهم این دفتر را پاسخ به سؤالها و نیازهای فکریِ جوانان، دانشجویان و گروههای اثرگذار فرهنگی برشمردند و توصیه‌هایی در خصوص حضور جریان‌ساز در فضای مجازی و آسیب‌شناسی مقوله تبلیغ بیان کردند.

اختتامیه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم | 97/09/29

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین(ع)

در آغاز سخن خسته نباشید عرض می‌کنم خدمت تمام عزیزانی که دست اندرکار این نمایشگاه بودند و دستاوردهای پژوهشی دفتر را به نمایش گذاشتند. همانطور که عزیزان بازدید کننده می‌دانند، بخش معظم تولیدات پژوهشی دفتر تبلیغات، در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام می‌گیرد اما به این معنا نیست که تمام پژوهش دفتر منحصر در آنجا باشد.

فرصت را مغتنم می‌شمارم تا بحثی را شرح دهم. امروز راجع به مسئله پژوهش حوزوی به طور عام، داوری ها و قضاوت هایی صورت می گیرد. این قضاوت ها از یک منطق یا منظر مشترک، برخوردار نیست.

مراسم رونمایی ترجمه اصول کافی | 97/09/22

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد(ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین(س)

خدای متعال را سپاسگزاریم که به ما توفیق داد در جلسه ای که به نور روحانیت منوّر است، از یک اثر فخیم و بزرگ رونمایی و از یک خادم بزرگ اهل بیت(ع) تکریم و تقدیر کنیم.

عرایضم را در سه بخش بیان می کنم؛ یک بخش راجع به کتاب اصول کافی است. کتاب شریف کافی، کتاب بسیار بزرگ، معظم و گران سنگی است. تعابیری که بزرگان ما نسبت به این اثر دارند شاید در مواردی دیگر کمتر به چشم بخورد. حضرت استاد در مقدمه کتاب، به کلام برخی از بزرگان مثل کلام شیخ مفید(ره) اشاره کرده اند. ایشان در تصحیح العتقاد تعبیری دارند که این کتاب «مِن أجلّ» کتب شیعه است. مرحوم محدث نوری(ره) در فایده چهارم خاتمه مستدرک الوسایل در نقلی که از شیخ مفید(ره) کلمه «مِن» را بکار نبرده است بلکه تعبیر ایشان «هو أجل الکتب الشیعه و أکثرها فایدة» است؛ این نقل نشان می دهد که این کتاب چه جایگاه و ارزش والایی دارد، همچنین شهید اول می فرماید: «لم یعلم الإمامیه مثله» امامیه مانند آن، کتابی ننوشته است. علامه محمد تقی مجلسی(ره) که از اعاظم محدثین ماست در بحارالانوار جلد 110 بیان می کنند: «لم یصنّف فی الاسلام مثله»، نه در شیعه بلکه در اسلام نیز چنین کتابی وجود ندارد.

نشست هم اندیشی یاوران غدیر-خوزستان 97/05/28

 

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین المعصومین (ع)، السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

خدا را شاکر هستیم که در این جمع صمیمی که حول محور ولایت و ادای دین به ساحت مقدس علوی تشکیل شده است خدمت برسیم و ما هم بتوانیم نقش و سهمی داشته باشیم. اساس دین و اسلام ما رکن رکینش توحید و ولایت معصومین (ع) است و إن شاء الله الرحمن شما که هر کدام نقشی را در قضیه غدیر و دهه ولایت به عهده می گیرید إن شاء الله خداوند از شما قبول کند.

اختتامیه همایش بین المللی دین، فرهنگ و فن آوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی، حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی در اختتامیه همایش بین المللی دین، فرهنگ و فن آوری بیان کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم

در آغاز سخن، اعیاد نورانیه را خدمت همه عزیزان تبریک عرض می کنم مخصوصاً عید در پیش، نیمه شعبان، میلاد مسعود آقا و مولایمان امام زمان (عج) که امیدواریم همه ما در مسیر خدمت به دینشان موفق باشیم و إن شاءالله مشمول عنایات و تفضلات حضرت باشیم. چون وقت محدود و بحث مان گسترده است، از طرفی هم جمع فرهیخته و اهل فضل و دانش است لهذا خیلی به اجمال و گذاره وار مطالبی را عرض می کنم.

در گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمين واعظي بررسي شد:

مساله محوري و دستاوردهاي اجراي طرح قطب هاي فکري فرهنگي در دفتر تبليغات اسلامي حوزه علمیه قم/ تاکيد رهبر معظم انقلاب بر اجراي دقيق طرح تحول

رييس دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، رويکرد مساله محوري و نتايج اجراي طرح قطب هاي فکري فرهنگي در اين دفتر را تبيين کرد.

اختتامیه دومین کنگره ملی شعر اهل بیت(ع)

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی رابطه انسان ها با اهل بیت(ع) را بر مدار محبت دانست و گفت: شاعران آیینی در فرایند اثبات سند حقانیت اسلام سهیم هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احمد واعظی، حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی، در اختتامیه دومین کنگره ملی شعر اهل بیت(ع) که به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در شهرستان تربت جام برگزار شد، اظهار داشت: عنوان کنگره شعر اهل بیت(ع) است و نام اهل بیت(ع) در فرهنگ ما مسلمین با محبت گره خورده است.

سخنرانی در بیت حضرت امام خمینی (ره)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاد احمد واعظی، حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی در جمع مدیران و کارمندان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که در بیت حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت:

حجت الاسلام والمسلمین واعظی گفت: بطن و متن حوزه توجه جدی و رسمی به علوم انسانی اسلامی پیدا نکرده است، البته تک ستاره ها و یا بخش ها و نهادهایی هستند که در این زمینه مشغول فعالیت اند.